DIŞ CEPHE YALITIM UYGULAMALARI

Yapılarda yalıtım günümüz eko sisteminde olmazsa olmazlardan biri olmuştur. Yalıtım yaşam koşullarının zorlaşmasıyla ekonomik açıdan önem kazanmıştır. Yalıtımda kullanılan malzemelerin diğer yapı malzemelerin göre daha pahalı olmasının sebebi tamamen saldırıya açık olması ve bu saldırıyı bertaraf etmesi için çeşitli yapı kimyasallarının bir araya gelmesiyle oluşmasıdır. Bu sebeple uygulama maliyeti yüksektir. Yalıtım boyaya nazaren çok daha uzun ömürlüdür. Yenilemeye uzun süre ihtiyaç duyulmaz. Yalıtımda kullanılan malzemeye göre kullanım ömrü 15 yıldan fazladır. Yalıtım altı dediğimiz nemlenme veya su kaçağı olmadığı ,darbe, delme tahrifat olmadığı sürece kesinlile tutunduğu yüzeyi bırakmaz.

Yalıtımı üç ana grupla sınıflandırabiliriz.

  • Isı Yalıtımı
  • Su Yalıtımı
  • Ses Yalıtımı

Isı Yalıtımı

Soğuğu ve sıcağı mevsimsel olarak ihtiyaç duyulan seviyede tutarak yakıt ve elektrik tüketiminde aile bütçesine büyük katkı sağlamaktadır. Bir kereye mahsus yaptığınız yalıtım gideri sürekli olarak size tasarruf olarak geri döner. Apartman sakinleri genelde yalıtım maliyeti yüksek olduğu için yalıtım yaptırmaktan kaçınırlar. Oysa ki yalıtım için harcanılan maliyet bedeli çok kısa sürede geri dönüşüm sağlayarak kendini amorti eder. Yapı sahiplerinin bütçesine artı değer olarak hem yapının değerini arttırır hemde hane ekonomisine katkı sağlar.

Su Yalıtımı

Su yalıtımı yapılarda temelden uygulanarak yapılması gereken bir uygulamadır. Su yalıtımı temelde uygulandığı takdirde bağlantı elemanı olarak kullanılan demir ve betonun defarmosyonunu engeller. Yapıda kullanılan demirlerin suyla teması durumunda hemen oksitlenme başlar ve pas oluşumu meydana gelir. Demirde oluşan paslanma demiri parçalayarak kopmalara sebep olur.meydana gelen bu durum deprem olmasa bile yapının yükünü taşıyamayan betonın kırılmasına sebep olarak yapının çökmesine sebep olur. Bu durum felaketi beraberinde getirir. Temelde uygulanacak su yalıtımını önemseyerek Müteahhitle yapılan sözleşmeye bu maddeyi mutlaka eklemelisiniz.

Ses Yalıtımı

Ses yalıtımı yapılarda şikayet alan konuların başında gelmektedir. Komşu dairede konuşulanların duvarları ve tabliye betonunu geçerek kulaklarımıza kadar gelmesi pekte hoş bir durum değildir. Bu rahatsız edici durumdan kurtulmanın yolu ses yalıtımı yaptırmaktan geçer. Ses yalıtımı yapı kaba haldeyken yapılır. Eğer yapı bitirilmiş ve siz evinizi veya iş yerinizi öyle satın aldıysanız işiniz biraz daha zor demektir. Dış yüzeyde yapılan ses yalıtımı uygulaması kullanılan materyallerin gizlenemeyeceği anlamına gelir. Eğer gizlemeye karar verirseniz maliyetiniz ço yüksek olacaktır. Ses yalıtımı eski yapılarda kullanılan malzeme özelliklerinde yeni yapılarda kullanılana nazaren çok azdır. Bu yüzden siz yaşam alanlarınızı yeni yapılaran almayı tercih edin aksi durumda büyük maliyetlerle bu rahatsız edici seslerden kurtulabilirsiniz.

Yukarıdaki açıklamalardan anladığımız yapılarda yalıtımın temel bir sistem elemanı olduğudur.

Yalıtım hakkında geniş kapsamlı bilgi almak ve yalıtım yaptırmak için bizimle iletişime geçin.

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.