BANYO TASARIMI ve UYGULAMALARI

Banyo ve tuvaletler evin en sık problem yaratan bölümleridir. Diğer bölümlerin aksine neredeyse tamı suya maruz kalan alanlardır. Sorunu kendi içine değil bir alt komşuya yansıtarak mağduriyetlere sebep olur. Banyoların sorunlara sebep olan çok önemli bazı ekipmanlar vardır. Bu ekipmanlar koordineli çalışma üzerine tasarlanan enstrümanlardır. Banyo ve WC lerde ki enstrümanları sınıflandırmak gerekirse;

  • Klozet
  • Lavabo
  • Süzgeçler
  • Sifonlar
  • Su akışını sağlayan batarya ve musluklar

Bu enstrümanlardan bir işlevini yerine getirirken bir diğeri işlevini yerine getirmiyorsa sorunlar baş gösterir.

Klozetler

Klozet tercihi gömme rezervuarlı tercih edilmişse rezervuarın gömülü kaldığı duvarın arka plan izolasyonunun sağlıklı biçimde uygulanarak rezervuarın montajı yapılmalıdır. Eğer gerekli bağlantıları yapılmış ise test edilerek rezervuar uygun malzemeyle sıvanmalıdır. Test edilmeyen alt yapı elemanlarının telafisi zor olacağından Banyo ve WC lerde test yapılmadan işin sonlandırılmaması tecrübelerle sabittir. Klozet montajı öncesi montaj alanının gider bağlantılarının dikkatli ve kusursuz takılması kaçınılmazdır. Klozetin montaj vidalarının tutturulduğu metal ayakların ana gövdeye doğru açılarla ve ayaklarının yere düzgün basması, kullanıldığında maruz kaldığı yükü taşıması açısından önemlidir. Doğru montaj sorunsuz kullanım sağlar.

Lavabolar

Lavaboların banyo ve WC alanına uygun ölçülerde ve şekilde seçilmesi önemlidir. Doğru ölçülerde seçilmeyen lavabolar kullandıkça sorun yaratmaktadır. Bu sorunlardan biri orantısız büyük ebatta seçilen lavabonun tercih edilmesidir. Seçilen büyük ebatlı lavabo banyonuzda hareket kısıtlılığına neden olur. Aksi tercihle küçük lavabo tercihi ise lavabo kullanımı sırasında suyun bir kısmının kullanım esnasında lavabo dışına sıçrayarak banyo ve EC tabanında ıslak ortam oluşturmasıdır. Bu durum zeminde oluşan ıslaklık farkedilmediği takdirde tehlikeli kazalara sebep olacaktır.
Bu sıraladığımız sebeplerden dolayı doğru ebatlarda lavabo tercihi yapmak gerekir.

Süzgeçler

Banyo WC lerde kullanılan süzgeçler suyun fazla yol katetmeden kısa sürede süzgece ulaşacağı noktalar tespit edilerek doğru şekilde gider borusuna bağlanmalıdır. Bu alan tespiti sonrası bağlantısı yapılan banyo WC süzgeçlerinin çevre izolasyonu iyi bir şekilde yapılarak çimento oranı yüksek hazırlanmış harçla sabitlenmelidir. Bazı uygulamalarda bilinçsiz yapılan uygulamalarda süzgecin etrafı seramik yapıştırıcısıyla doldurulmaktadır. Seramik yapıştırıcısı su geçirgenliğini sağlamaz. Seramik yapıştırma harcı sadece seramiğin uygulama alanına tutunmasını sağlamak için geliştirilmiştir. banyo ve WC lerde genellikle yapılan en büyük hata aşındırıcı kimyasalların kullanılmasıdır. Bu aşındırıcı kimyasalların bir defaya mahsus kullanılması bile banyo duvar ve zeminlerinde su geçirgenliğini engelleyen derz dolgulara zarar vererek aşınmanın başlamasına neden olur. Direnci zayıflayan ders dolgular artık normal su ile temizlik yapılsa dahi aşınarak tutunduğu alanları bırakarak işlevini tamamen yitirmektedir.
Banyo ve WC lerde malzeme seçiminin en üst kalite düzeyinde olması sorun yaşanmayacağı anlamına gelmez.
Banyo ve WC lerde uygulamayı yapacak ustaların, uygulama yaparken büyük bir incelik ve dikkatle işlerini yapmaları gerekir.
Doğru malzeme, işinin ehli doğru ekiple buluşursa, kusursuz sonucu kaçınılmaz kılar.
Sizde doğru tercih yaparak işinde uzman ekiple çalışın.

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.